بچینگ پلانت

بچینگ پلانت چیست؟

 بچینگ پلانت دستگاهی است که مواد تشکیل دهنده بتن را با هم ترکیب کرده و بتن تولید می شود. برای تولید بتن نسبت های مشخصی از سیمان، آب و سنگدانه ها با یکدیگر ترکیب می شوند. این نسبت ها که همان طرح اختلاط بتن نامیده می شود برای رسیدن بتن به مقاومت مورد نظر، تأمین دوام کافی و اسلامپ مورد نظر مشخص می شود.به طور کلی می توان گفت،  با توجه به طرح اختلاط بتن و استفاده از پمپ های تعبیه شده، سیمان را از سیلوها و سنگدانه ها را از مراکز دپو با نسبت های مختلف، داخل دیگ ریخته و سپس آب به داخل این قسمت هدایت می شود.

بچینگ پلانت

اجزاء تشکیل دهنده:

بچینگ پلانت شامل قسمت هایی چون سیلوهای سیمان، منبع آب، مخزن شن و ماسه، باسکول شن و ماسه، باسکول سیمان، دیگ مکیسر، اتاق اپراتور، حلزونی انتقال سیمان و کنتور آب است.

سیلوهای سیمان محلی برای ذخیره سازی سیمان بوده و با توجه به اندازه ایستگاه بچینگ پلانت بین ۳ تا ۵ سیلو وجود دارد. هم چنین آب مورد نیاز با توجه به طرح اختلاط از منبع ذخیره، وارد میکسر شده و با مقدار مشخصی از شن و ماسه و سیمان که مقدارشان توسط باسکول معین می شود، در داخل دیگ میکسر مخلوط می گردند.

انواع بچینگ پلانت:

میکسر متحرک:

میکسر متحرک، یک کامیون یا تریلر با استوانه دوار است که در حال حرکت و حمل و نقل بتن را میکس میکند. میکسر متحرک برای پروژه هایی که نیاز به بتن میکس شده تازه دارند بسیار مناسب و کاربردی می باشد. به طور کلی دو نوع میکسر متحرک وجود دارد: کامیون میکسر و تریلر میکسر. زمانی که استوانه در جهت عقربه های ساعت می چرخد بتن در حال آماده شدن است و زمانی که خلاف عقربه های ساعت می چرخد بتن را از استوانه بیرون می ریزد.

پمپ بتن:

ممکن است مکان های زیادی وجود داشته باشد که هیچ کدام از تجهیزات ساختمانی نمی توانند به آن برسند مثلا در یک ساختمان بلند یا وسط یک تونل طولانی. در چنین مکان هایی اگر نیاز به پر کردن بتن باشد، پمپ بتن می تواند بسیار کارآیی داشته باشد.

کارخانه مخلوط آماده بتن:

کارخانه مخلوط آماده بتن یک کارخانه یا بچینگ پلانت مرکزی است که نزدیک پروژه ساختمانی قرار داده می شود. بتن در کارخانه مخلوط میشود و سپس توسط یک کامیون یا تریلر به سایت ساختمانی انتقال داده می شود. این نوع بچینگ پلانت برای پروژه های ساخت و ساز در سطح کوچک که میزان کمی بتن مورد نیاز است مناسب می باشد.

بچینگ پلانت فشرده:

بچینگ پلانت فشرده برای آماده کردن بتن در خود محل ساخت و ساز استفاده می شود. زمانی که صرفه جویی در انرژی نیاز اصلی می باشد از این نوع بچینگ پلانت استفاده می شود. این نوع بچینگ جای بسیار کمی را اشغال می کند و از آنجایی که در خود محل ساخت و ساز قرار می گیرد بتن مورد نیاز می تواند به سرعت تأمین شود. از مزایای بچینگ پلانت فشرده نگهداری آسان و هزینه پایین آن است.

انواع مدل ها:

بچینگ پلانت ها در دو مدل ستاره ای یا دراگلاینی و فیدری یا خطی ساخته می شوند. جزئیات این مدل ها به شرح زیر می باشد.

 دراگلاینی:

این مدل بچینگ پلانت از قدیمی ترین دستگاه ها در خط تولید بتن می باشد. در این سیستم با استفاده از یک شن کش، مصالح را به درون سیستم انتقال می دهند و آن ها وزن می کنند. عدم نیاز به لودر از مزایای این دستگاه محسوب می شود. اما نگهداری و تعمیر زیاد به دلیل قدیمی بودن سبب شده تا امروزه کم تر از این مدل استفاده گردد.

 فیدری:

این مدل بچینگ پلانت از مخازنی ساخته شده که در کنار هم معمولا ۳ یا ۴ خانه را بسته به ظرفیت تولید تشکیل داده اند. این خانه ها به لودسل هایی برای توزین مصالح متصل می باشد.

از جمله مزایای این نوع سیستم می توان به جمع و جور بودن آن و کاربری و نگهداری آسان اشاره نمود. بچینگ پلانت فیدری در سه تیپ ثابت، موبایل و پرتابل ساخته می شود.

 

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

نه − 6 =