ایمنی کار با تاورکرین

ایمنی کار با تاورکرین

نکات ایمنی کار با تاورکرین:

در موضوع ایمنی کار با تاورکرین نکات بسیار مهم و اساسی وجود دارد. اصولا یکی از مهمترین نکات ایمنی تاورکرین بحث نصب و راه اندازی تاور کرین است که باید توسط تیم های مجرب و متخصص انجام پذیرد . و این که این تیم ها باید از تجربه کافی و آموزش های لازم در  این حوزه برخوردار باشند .

از دیگر موارد مهم در نکات ایمنی با تاورکرین استفاده از اپراتور یا راننده و ریگرهای آموزش دیده و دارای گواهینامه از شرکتهای معتبر در این خصوص می باشد . داشتن سلامت فیزیکی و روحی و روانی اپراتور از دیگر موارد مهم در بحث ایمنی تاور کرین محسوب می شود

همانگونه که همه می دانیم کارکرد تاور کرین همیشه در شرایط ایده آل و نرمال نیست و گاها اتفاقاتی در زمان باربرداری با تاور کرین به وجود می اید که اگر اپراتور دارای تجربه و دارای صحت و سلامت کافی نباشد می تواند بسیار خطر آفرین و حادثه ساز واقع شود.

موارد ایمنی کار با تاور کرین:

 1. تاور کرین فقط باید توسط شخص دارای صلاحیت برپا و برچیده شوند و توسط افراد متخصص مورد بازدید و بازرسی قرار گیرند. در صورت لزوم آموزش های لازم جهت برپایی و برچیدن صحیح به افراد درگیر در این کار داده شود.
 2.  جرثقیل های برجی باید توسط اپراتورهای دارای صلاحیت و آموزش دیده راهبری شوند. اپراتورها می بایست از سلامتی جسمی و روحی برخوردار بوده و مشکلات بینایی و شنوایی نداشته باشند. هم چنین اپراتورها می بایست قادر به کنار آمدن با شرایط مختلف (مدیریت کردن شرایط) در سایت های عملیاتی مختلف باشند.
 3. در جایی که اپراتور جهت جابجایی بار، نیاز به کنترل و راهنمایی شخص دیگری داشته باشد، می بایست فردی متبحر برای برقراری ارتباط با اپراتور توسط بی سیم ( سیگنال های رادیویی) یا حرکات دست در نظر گرفته شود.
 4. اپراتور تاور کرین می بایست بازرسی های روزانه و هفتگی از دستگاه را انجام دهد و زمان کافی برای این بازرسی در نظر بگیرد. گزارش این بازرسی باید بصورت مکتوب تهیه شده و نگهداری شود.
 5.  ارتفاع ساختمان ها در نظر گرفته شود.
 6. سرعت مناسب جهت بالابردن بار در آن شرایط در نظرگرفته شود.
 7. به وزن بارهای حساس و بحرانی توجه کافی شود.
 8. درنوع پایه های تاور و نحوه نصب آن دقت کافی صورت گیرد.
 9. به شرایط زمینی که تاور بر روی ان قرار می گیرد توجه شود.
 10. ارتفاع استاندارد کاری جرثقیل با توجه به دستورالعمل شرکت سازنده مورد توجه قرار گیرد.
 11. هنگامی که دو یا چند جرثقیل در یک سایت مشغول به کار هستند باید ارتفاع مجاز کاری هر یک برای جلوگیری از هرگونه برخورد مشخص شود.
 12. دهانه قلاب نباید دارای شکستگی یا بازشدگی بیش از حد استاندارد باشد.
 13. در هنگام باربرداری اگر صدای ناهنجاری از دستگاه شنیده شد بلافاصله باید دستگاه را متوقف و موارد را باردیگر بررسی کرد.
 14. جدول بار این گونه جرثقیل ها باید خوانا، با دوام و واضح بوده و در دسترس راننده قرار داشته باشد.
 15. در صورتی که جرثقیل تعمیر شده و یا اصلاحاتی روی آن انجام گرفته تنها توسط سازنده اصلی یا فرد مجاز تست و راه اندازی گردد.
 16. کلیه مدارک ،اسناد تعمیر، نگهداری و بازرسی از دستگاهها باید مستندسازی شود.
 17. موقعیت و نصب صحیح وسایل نشانگر، اهمیت زیادی در ایمنی این نوع جرثقیل ها دارد.
 18. موقعیت، نصب و تنظیم صحیح شیرهای ایمنی فشار باد یا هیدرولیک نقش مهمی در ایمنی دستگاه دارد.
 19. مکانیزم بالابر بار در این نوع جرثقیل ها باید به کلاچ موتور مجهز باشد.
 20. جرثقیل های با موتور الکتریکی باید سیستم های کنترل کننده ی سرعت داشته باشند.
 21. قلاب این گونه ها جرثقیل ها باید دارای ضامن ایمنی باشد.
 22. زمانی که قلاب در پایین ترین وضع ممکن قرار دارد، باید حداقل دو دور کامل سیم بکسل در درام بالابر باقی بماند.
 23. لبه ی درام جمع کننده ی سیم بکسل باید از آخرین دور سیم بکسلی که به دور آن پیچیده شده ۱۳ میلی متر بالاتر قرار داشته باشد.
 24. پرسنل تعمیر و نگهداری و راننده ی جرثقیل برای جابه جایی ابزار دستی هنگام بالا یا پایین از دستگاه باید از کوله پشتی های مخصوص استفاده نمایند. لازم به ذکر است برای بالابردن ابزارآلات و بارها سنگین تر از حداکثر بارمجاز، برای جابه جایی دستی ( با کمک طناب و قرقره ) ۲۵ کیلوگرم است.
 25. محل اتصال تاور کرین به زمین (پایه) برای جلوگیری از ورود افراد متفرقه باید توسط نرده های چوبی یا فلزی تا ارتفاع دو متر حفاظ گذاری شود. نرده های حفاظتی باید قفل داشته باشند و کلید آن در دست اپراتور و ناظر عملیات باشد. علائم هشدار دهنده و ایمنی مانند خطر سقوط اشیاء باید در محل نصب شود.
 26. نواحی قابل دسترسی در جرثقیل های برجی باید تمیز و عاری از روغن، گریس و هرگونه مواد ضایعاتی نگه داشته شود تا خطر سرخوردن و افتادن ایجاد نکند.همچنین کابین جرثقیل باید عاری از مواد قابل اشتعال نگه داشته شود.
 27. شعاع مقطعی انتهای شیار قرقره به گونه ای طراحی شده است که سیم بکسل به راحتی و بدون درگیری از آن عبور کند.
 28. شیارهای قرقره ی بالابر باید از سطح آسیب دیده عاری باشد تا باعث صدمه به سیم بکسل نشود.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

1 × چهار =