بزرگترین تاور کرین های جهان

بزرگترین تاور کرین های جهان

تاورکرین ها در حقیقت جرثقیل هایی هستند که در ساختمان سازی و پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. از این وسیله غول پیکر جهت جابجایی وسایل و مواد مرتبط با کار خصوصا در ارتفاع های بالا استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با تاور کرین های غول آسا در سطح جهان صحبت کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که بزرگترین تاور کرین های جهان کدام ها هستند؟ اولین تاورکرین طراحی شده در سال هزار و نهصد و هشت میلادی در کارخانه جولیوس وولف و برای کار های ساختمانی طراحی و ساخته شد.

بزرگترین تاور کرین های جهان

همان طور که گفتیم تاور کرین ها وسایلی هستند که کاربرد های بسیاری دارند. از این وسیله غول پیکر در سایت های ساختمانی، بارگیری و تخلیه بار در بنادر، ایستگاه های راه آهن و … استفاده می شود. می توان جرثقیل های غول آسا را تنها از روی ارتفاع آن ها اندازه گیری کرد. این نولفه اولین جیزی است که به ذهن مخاطب می رسد. اما نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که ارتفاع تنها بخشی از داستان جرثقیل های برج غول آسا است. اگر قرار است بزرگترین تاور کرین های موجود را بررسی کنیم، یک مولفه اساسی در آن وزن است.

باید ببینیم تاور کرین های مورد بحث تا چه مقداری وزن را می تواند بلند کند. اما لازم است بدانید که جرثقیل های مختلف، کار های گوناگونی انجام می دهند و برای مقایسه آن ها با هم لازم است تا اطلاعات مناسبی در ارتباط با ماهیت این وسیله موجود باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی بزرگترین تاور کرین های جهان بپردازیم و به طور کامل آن ها را توضیح دهیم. از بزرگترین آن ها شروع می کنیم و در ادامه مدعیان غول آسای دیگر را معرفی خواهیم کرد.

تاور کرین مدل KROLL K 10000

یکی از بزرگترین تاور کرین های جهان، جرثقیل برج مدل KROLL K 10000 است که توانسته این رکورد را تا چهل سال نگه دارد. این جرثقیل غول پیکر و بزرگ در حالت استاندارد می تواند صد و بیست تن را تا شعاع دویست و شصت و نه پا بلند کند. تاور کرین مدل K- 10000 پس از آن که به پایه بتونی قطر چهل پا متصل شده باشد می توان تا سیصد و شصت درجه چرخش کند.

در حقیقت این جرثقیل می تواند مساحتی به اندازه هفت و نیم هکتار یا تقریبا شش زمین فوتبال را پوشش دهد. این جرثقیل برج تولید کشور آمریکا است. باری که به وسیله این جرثقیل بلند می شود، می تواند در برابر سرعت باد تا صد و هفتاد و پنج مایل در ساعت مقاومت کند. این تاور کرین بزرگ که در رتبه اول بزرگ ترین تاور کرین های دنیا قرار دارد، با سیستم خاص خود و ظرفیت بار زیاد، نیاز به جرثقیل های کوچک را کاملا از بین می برد و از این رو می تواند باعث کاهش زمان ساخت پروژه های بزرگ گردد.‌

سیزده عدد از این وسیله غول آسا برای ساخت نیروگاه های هسته ای در اتحاد جماهیر شوروی در سال های هزار و نهصد و هفتاد و شش تا اواخر دهه هزار و نهصد و هشتاد میلادی استفاده شده است. در نهایت به دلیل فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل در سال هزار و نهصد و هشتاد و شش میلادی ساخت و ساز ها در این مجموعه متوقف شد. در کل دنیا از تمام این مدل جرثقیل های غول آسا تنها یک مورد فرسوده شده و از بین رفته است.

جرثقیل برج مدل لیبهر

یکی دیگر از انواع بزرگترین حرثقیل ها و قدرتمند ترین تاور کرین های موجود در دنیا، جرثقیل موبایل لیبهر است. این تاور کرین غول آسا ظرفیت لیفتینگ هزار و دویست تنی را دارا می باشد که در نوع خود بی نظیر است. تاور کرین متحرک لیبهر را می توان قدرتمند تاور کرین سیار حال حاضر موجود در جهان دانست. این وسیله که نام دقیق آن libeher LTM 1200 است توسط شرکت المانی لیبهر گروپ ساخته شده است.

این دستکاه طولانی ترین بوم تلسکوپی جهان را دارا می باشد که طول آن به طور کامل تا صد متر ادامه دارد. این تاور کرین روی یک کامیون خاص قرار گرفته است و می تواند هزار و دویست تن را بلند کند که تقریبا معادل هفتصد اتومبیل است. اما در نهایت نمی توان گفت قوی ترین جرثقیل جهان است‌. این وسیله با طرفیت بار زیاد، زمان نصب کوتاه و اسناندار های ایمنی بالایی که دارد باعث می شود تا دستگاهی انعطاف پذیر و تاور کرینی اقتصادی در اختیار مخاطبان و سایت های کاری قرار گیرد.

بزرگترین تاور کرین ها

حداکثر ارتفاع این بالابر ویژه صد و هشتاد و هشت متر می باشد‌. حداکثر شعاع قابل استفاده در این ندل از بزرگترین تاور کرین های موجود در جهان صد و سی و شش متر است. تعداد محور های به کار رفته در لیبهر یازده دویست، نه عدد است. شاسی نه محور آن شامل فرمان محور فعال و وابسته به سرعت است که توسط شرکت لیبهر ساخته شده است.‌ این جرثقیل به طور رسمی در آوریل سال دو هزار و هفت میلادی در شهر مونیخ المان در بزرگترین نمایشگاه تجاری جهان برای ماشین الات ساختمانی ارائه شد. این تاور کرین غول آسا و بزرگ به عنوان جرثقیلی هما جانبه معرفی شده است. به گفته سازندگان آن، این تاور کرین می تواند صد و شش  تن بار را تا ارتفاع هشتاد متر و با شعاع دوازده متر بلند کند.

قسمت تلسکوپی این وسیله از هشت بخش تشکیل شده است که به طور کامل تا رسیدن به طول مورد نظر گسترش می یابد. ایمن سازی بخش های مختلف این قسمت از تاور کرین غول پیکر لیبهر نیز به طور خودکار صورت می گیرد. انتقال نیرو به درایو جرثقیل از طریق پمپ های متغیر پیستون محوری برای بلند کردن، چرخاندن و تنظیمات دیگر صورت می گیرد. علاوه بر تمام این ها، تاور کرین لیبهر غول پیکر مجهز به ترمز های مختلفی از جمله ترمز های فلپ اگزوز است.

تاور کرین SSCV Thiaf

این وسیله که در دسته کشتی حرثقیل ها قرار دارد، در سال هزار و نهصد و هشتاد و پنج توسط شرکت میتوسیی ساخته شد. این کشتی دارای دو جرثقیل برج بزرگ و غول اسا است که ظرفیت احمل بار آن ها چهارده هزار و دویست تن می باشد. این وسیله مجهز به سبستن موقعیت یابی پویا کلاس ||| است. در حقیقت ما با یک تاور کرین بسیار بزرگ که در واقع یک کشتی حمل و نقل است، روبرو می شویم.

پیشرانش و نگه داشتن موقعیت توسط شش مایع فشارسنج جمع شده، قابل جمع شدن است. برای آب های کم عمق دوازده لنگر وجود دارد. بدنه این وسیله غول آسا دارای دو پنتون است که هر یک چهار یتون دارند‌ برای انجام عملیات بالابری معمولا تا ارتفاع هشتاد و هفت فوت بار به بالا برده می شود. پروژه های بسیار زیادی با این وسیله غول پیکر انجام شده است. اولین پروژه در سال هزار و نهصد و نود و پنج میلادی بود که برای نصب ستون پل اراسموس بریدج در کشور هلند بود. از این وسیله در سال هزار و نهصد و نود و هشت میلادی نیز برای پروژه اسپار استفاده شد.

در سال دو هزار میلادی از این تاور غول اسای روی کشتی برای بلند کردن توپ های شیر واتر استفاده شد. اما می توان گفت یکی از عجیب ترین پروژه ها برای این کشتی غول آسا همراه لا تاور کرین های بزرگ، بلند کردن عرشه سابراتا بود. وزن این عرشه دوازده هزار و صد و پنجاه تن بود که در سال دو هزار و چهار میلادی توسط این تاور غول آسا بلند شد. این کشتی که طرفیت بیش از هفتصد نفر را دارد در سال دو هزار و پنج میلادی نیز توانست سنگین ترین ستون های موجود را نصب کند. حال که با این مدل جرثقیل غول آسا آشنا شدیم به سراغ مدل بعدی می رویم.

تاور کرین بزرگ تایسون

تایسون نام تاور کرینی است که در جهان آن را به عنوان قوی ترین حرثقیل می شناسند‌. تایسون برای نصب ماژول های بسیار بزرگ در پروژه های نیمه زیر بنایی و پروژه های FPSO طراحی و ساخته شده است. این وسیله عول آسا در کشتی سازی YANTAI RAFFLES در YANTAI استان شانگدونگ ‌چین واقع شده است. این جرثقیل دارای سه لیفت بسیار بزرگ است که هر کدام به ترتیب می توانند بیست هزار و صد و سی و سه تن، هفده هزار و صد تن و چهار ده هزار تن را پوشش دهند. تایسون در حقیقت برای نصب مازول های یکپارچه بسیار بزرگ و حداکثر تا بیست هزار تن ساخته شده است.

این تاور کرین غول آسا ساخت و ساز همزمان قسمت های پایین و بالایی کشتی را تسهیل می کند که باعث می شود برنامه کلی پروژه کوتاه تر شود. این حرثقیل غول آسا توانسته است رکورد جهانی گینس را به نام خود ثبت کند. البته تایسون توانست در کنفرانس فناوری های دریایی سال دو هزار و هشت میلادی، به دلیل افزایش ایمنی، سرعت و کارایی در زمان ساخت و مولفه های مثبت دیگر جایزه SPOTLIGHT ON NEE TECHNOLOGY را دریافت کند‌.

برای دریافت این جایزه تایسون مولفه های بسیاری را رعایت کرده بود. از جمله آن می توان به جدید بودن آن اشاره کرد‌. این وسیله به دلیل داشتن جذابیت های زیاد برای صنعت و داشتن مزایای قابل توجه نسبت به سایر فناوری های موجود، توانست نظر داوران زیادی را به خود جلب کند‌. ارتفاع این تاور کرین تا صد و سی و سه متر است و طول طناب سیم آن پنجاه هزار متر می باشد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

بیست − 2 =