محدودیت ارتفاع تاورکرین

محدودیت ارتفاع تاورکرین

دلیل صحیح این که جرثقیل برج (TC) برعکس نمی شود این است که نیروهای واژگون پایه بزرگ بتونی را که روی آن نشسته خنثی می کند. یک قسمت فونداسیون جرثقیل وجود دارد که به پایه بتونی ریخته شده است و جرثقیل برج نیز به این قسمت بسته می شود. با این توصیفات باید گفت که ارتفاع تاور کرین شرایط خاص خود را دارد. در حقیقت تاور کرین ها تا ارتفاع مشخصی بالا می روند. اما سوال این است که این ارتفاع می تواند محدودیت داشته باشد؟ این محدودیت چه تاثیری بر روند کاری در پروژه ها خواهد داشت. در این مقاله ما به این سوال پاسخ می دهیم که آیا ارتفاع تاور کرین محدودیت دارد؟

تاور کرین ها تا چه ارتفاعی بالا می روند؟

جرثقیل های برج پشتیبانی نشده ای وجود دارد که فقط به زمین (در پایه) متصل شده اند. اینها تا حدود ۱۰۰ متر پیش می روند. آنها یا با استفاده از یک جرثقیل متحرک بزرگ مونتاژ می شوند، یا می توانند خود مونتاژ باشند. همچنین جرثقیل های برج (خارجی) وجود دارد که به قسمت خارجی ساختمان متصل شده اند. آن ها می توانند به اندازه هر ساختمان بلند باشند. یعنی برای پایداری به ساختمان اعتماد می کنند. آن ها با جرثقیل متحرک در نزدیکی زمین مونتاژ می شوند و پس از آن از برج بالا می روند، زیرا جرثقیل خود بخش های برج را اضافه می کند. پس از اتمام ساختمان، جرثقیل دوباره دوباره پایین می رود. همچنین جرثقیل های برج (داخلی) وجود دارد که از وسط ساختمان عبور می کنند. آن ها با جرثقیل متحرک در نزدیکی زمین مونتاژ می شوند و پس از آن از برج بالا می روند، زیرا جرثقیل خود بخش های برج را اضافه می کند.

مشخصات اصلی تاور کرین ها چیست؟

با توجه به مواردی که بررسی کردیم به نظر می رسد که تاور کرین ها مشخصات خاصی دارند. از این رو می توان گفت که برای این وسیله محدودیت های خاصی وجود دارد. ما با این روند قصد داریم به سوال خود پاسخ دهیم که آیا ارتفاع تاور کرین محدودیت دارد؟ در این بخش می خواهیم مشخصات اصلی تاور کرین ها را بیان کنیم. یک برج جرثقیل معمولی دارای مشخصات زیر است، اما توجه داشته باشید که بسته به مدل و سازنده تفاوت هایی وجود دارد این موارد عبارتند از:

حداکثر ارتفاع معادل 265 فوت یا 80 متر است. در تاورکرین از دو سویچ محدود کننده برای اطمینان از اینکه اپراتور باری حداکثر بار مجاز بر آن وارد نکند استفاده شده است. وقتی که حداکثر بار بر تاورکرین وارد می شود سویچ باعث می شود که کابل ها کشیده شده . بار بیش از ۱۸ تن به قسمت انتهایی بازوی تاورکرین نرود.

البته یک تاورکرین گاهی بیش از این مقدار ارتفاع دارد، به شرطی که از نوع بالارونده بوده و با افزایش ارتفاع ساختمان بالاتر میرود.

  • حداکثر دسترسی معادل 230 فوت یا 70 متر است.
  • حداکثر قدرت بلند کردن  بار وزنی معادل 18 تن است.
  • وزنه های تعادل تاور کرین ضد وزنی: ۲۰ تن یا ۱۶.۳ تن متریک

آیا ارتفاع تاور کرین محدودیت دارد؟

پس از بررسی هایی که از ابتدای مقاله تا به این جا صورت گرفت، می خواهیم به سوال اصلی خود پاسخ دهیم. سوال ما این است که آیا ارتفاع تاور کرین محدودیت دارد؟ با توجه به مشخصاتی که از تاور کرین ها مورد بررسی قرار دادیم باید بگوییم که بله. تاور کرین ها برای انجام کار های مورد نیاز پروژه ها می توانند تا ارتفاع مشخصی بالا بروند. همان طور که اشاره کردیم به طور میانگین و در اصل برنامه های تاور کرین ها، ارتفاع مشخص شده ۸۰ متر است. با این حال اگر تاور کرین ها یا جرثقیل های برجی را به ساختمان متصل کنیم، می توانیم ارتفاع را بالا تر ببریم. این مسئله تا جایی است که ارتفاع برخی تاور کرین ها تا ۱۰۰ متر یا بیشتر هم بالا می روند. از این رو باید بر مبنای پروژه شرایط را به دقت پیش برد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

16 − 10 =