محدودیت ارتفاع تاورکرین

مزایا و معایب تاور کرین خود مونتاژ

از جمله وسایلی که در سایت های کاری و ساختمانی از آن ها استفاده می شود تاور کرین یا جرثقیل های برجی است‌ از این وسیله های غول پیکر جهت حمل بار استفاده می شود. تاور کرین ها می توانند تا ارتفاع مشخصی، جسم های سنگین را بالا ببرند و در ادامه برای جابجایی آن در شعاع های گوناگون کار کنند. کار کردن با تاور کرین ها سخت و طاقت فرسا است و گاهی با ارتفاع زیاد خود می توانند بر سختی کار بیافزایند. تاور کرین ها انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در زیر تاور کرین خود مونتاژ را می خوانید.

از این وسیله غول آسا معمولا برای بالا بردن سیمان، وسایل ساختمان سازی، منابع بزرگ و … در صنایع مختلف و کشور های گوناگون استفاده می شود. این وسیله به دلیل حجم بالا و پیچیدگی بسیاری که دارد، بسیار سنگین هستند و نگهداری آن ها سخت می باشد. البته ناگفته نماند که هزینه اجاره یا خرید تاور کرین ها بسیار بالا است. تاور کرین ها بدون توجه به نوعشان، دارای اجزای ثابتی هستند. در این مقاله ما به معرفی یکی از مدل های خاص تاور کرین می پردازیم. این مدل با نام تاور کرین خود منتاژ یا Self- Erecting Tower Crane که به اختصار SETC نامیده می شود، شناخته شده است. در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که تاور کرین خود مونتاژ چیست؟ و مزایا و معایب تاور کرین خود منتاژ را بررسی می کنیم.

تاور کرین خود مونتاژ:

همان طور که‌ گفتیم تاور کرین ها وسایلی هستند که برای جابجایی بار های سنگین استفاده می شوند. این وسیله برای سر هم بندی و مونتاژ شدن نیاز به جرثقیل های کمکی دارد. اما در مدل تاور کرین خود مونتاژ دیگر نیازی به وسایل اضافی نیست. در ادامه با معرفی تاور کرین خود مونتاژ، با این وسیله به طور کامل آشنا می شویم. تاور کرین های خود مونتاژ در اروپا مدت هاست که رایج است. تطبیق پذیری و قابلیت اطمینان آن ها باعث شده است تا پایه و اساس در محل کار های اروپا قرار بگیرد.

تاور کرین خود مونتاژ چیست؟

فرایند نصب و برچیدن جرثقیل ها، بخش اساسی از عملکرد این وسایل است. به همین دلیل می توان گفت جرثقیل های برج خود مونتاژ بسیار ویژه و عالی هستند. تاور کرین خود مونتاژ یا جرثقیل برج این مدل به گونه ای طراحی شده است که به سرعت جا به جا و احداث می شود. طیف وسیعی از مدل ها با ظرفیت های مختلف وجود دارد. این وسیله می تواند در محل کار خود را بدون نیاز به جرثقیل دوم نصب کرده و راه اندازی نماید. از زمان شروع نصب جرثقیل تا زمانی که جرثقیل به طور کامل باز شود، معمولا بین پانزده تا سی دقیقه طول می کشد.

کالیبراسیون و آزمایش باید بعد از نصب کامل جرثقیل و قبل از استفاده انجام شود. اما در کل مدت زمان کلی از زمان نصب تا زمانی که جرثقیل قابل استفاده باشد معمولا یک ساعت زمان می برد و در حالت های خاص ممکن است دو یا سه ساعت هم زمان ببرد. این تاور کرین های خود مونتاژ می توانند به صورت یک واحد کامل بین سایت ها منتقل شوند.‌ جرثقیل های برج خود ساخته معمولا در چهار یا چند بخش هنگام حمل و نقل بر روی خود می چرخد. این جرثقیل معمولا با دو بخش تقسیم می شود. در حقیقت می توان گفت بسته به ارتفاع، جرثقیل به دو قسمت تقسیم می شود.‌ مدل های متفاوتی از جرثقیل های خود مونتاژ وجود دارد. این تاور کرین ها از مدل های با ظرفیت پایین تا مدل های با ظرفیت بالا در سایت های بسیار پیشرفته و وجود دارد.

تاور کرین

کاربردهای تاور کرین خود مونتاژ:

جرثقیل های برج خود مونتاژ دارای کاربرد های زیادی در محیط کار هستند. این تاور کرین ها روشی متفاوت و جدید را برای انجام کار های مربوط به فعالیت های ساختمانی و سایر سایت های کاری ارائه می کنند. بنابر این فراتر از تکنیک های معمول، کاربرد های جدید و متفاوتی برای این جرثقیل ها خواهید یافت. این تاور کرین ها خود را از روی زمین بلند می کنند و علاوه بر آن بخش تلسکوپی فوقانی را با استفاده از جک ها بلند می کنند و به قسمت های بعدی برج اجازه می دهند تا در سطح زمین قرار بگیرد یا توسط جرثقیل جزئی احداث شده، در محل قرار گیرد. در حقیقت به همین دلیل است که می توان آن ها را بدون کمک بیرونی مونتاژ کرد و می توانند با توحه به بنا یا ساختمان مورد نطر در سایت کاری رشد کنند. این جرثقیل های خاص در پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله این پروژه ها می توان به ساختمان سازی های چند طبقه، بلوک های مختلف ساختمانی، پروژه های ساخت و ساز تجاری، پروژه های مربوط به هتل ها و مکان های تفریحی و … اشاره نمود. دقت کنید که این وسیله قابل کار بر روی سایت های محدود و محوطه شغلی غیر قابل تحمل و سخت که در آن ها وسایل دیگر قادر به انجام آن نیستند به خوبی کاربرد دارد. اما با تمام این ها و تعاریف و توضیحات جامع باید دید که کاربرد های این وسیله چیست و در عین حال چه مزایا و معایبی دارد.

مزایا تاور کرین های خود مونتاژ:

جرثقیل های برج خود مونتاژ کاربرد های زیادی دارند و علاوه بر آن برای آن ها مزایا و نعایب زیادی نیز ذکر شده است. در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی این نکات بپردازیم. اجازه دهید تا ابتدا به معرفی کاربرد های تاور کرین های خود مونتاژ بپردازیم. اولین کاربردی که برای این وسیله ذکر شده است بالا بردن بخش های کامل دیوار است ( سطح اول، سطح پایینی، سطح بالایی، داخلی، بیرونی و … ). کاربرد بعدی تاور کرین های خود مونتاژ قرار دادن ابزار شغلی است. ( مانند الوار، تیرچه کف، خرپا، سنگ تراش و … )

کاربرد بعدی بالابر بودن همراه با موقعیت یابی و تنظیم خرپا ها است. تاور کرین خود منتاژ به راحتی ورق سقف و بسته های خاص بام ها را قرار می داد. به وسیله این جرثقیل های خاص می توات به مناطق سخت غیر قابل دسترسی مانند گنبد ها، ساختمان های بلند، روزنه های خاص و … دسترسی پیدا کرد. با این وسیله می توان بتن ها را نیز قرار داد. البته این ها فقط نمونه هایی از کاربرد های اساسی این وسیله است. زمانی که با این وسیله کار کنید متوجه خواهید شد که این وسیله چگونه باعث افزایش ایمنی و کارایی در محل کار می شود. حال در ادامه به معرفی مزایای این وسیله می پردازیم. اصلی ترین سود این وسیله در زمینه هزینه است که صاحبان کار را از اجاره های سنگین خلاص می کند. مزیت بعدی آن بهره وری ویژه این وسیله است.

معایب تاور کرین های خود مونتاژ:

این مدل از تاور کرین ها نیاز به اپراتور اختصاصی ندارد. بررسی تجهیزات و کار کردن صرفا توسط یک نفر صورت می گیرد و با استفاده از کنترل از راه دور، اپراتور می تواتد بار را حرکت دهد و نیازی به راهنمایی های خاصی نخواهد داشت. این عملیات های تک نفره باعث بهبود کارایی می شود. جای کمی که این وسیله می گیرد باعث می شود تا فضای بیشتری برای ذخیره سازی مواد، محدوده های آماده سازی و … فراهم شود. برای استفاده از این وسیله باید گفت که مزیت اساسی کاهش تجهیزات و هزینه های کار است.‌

یک جرثقیل خود مونتاژ کننده نیاز به لیفتراک اای همه کاره، کامیون های ویژه و … را از بین می برد. این وسیله باعث کاهش هزینه های سوخت برای کار با تجهیزات انتقال مواد می شود.‌ از تاور کرین های خود مونتاژ می توان در مکان های شغلی سخت با جای کم یا زمین های بد فرم اسنفاده نمود. این وسیله راه اندازی سریع و آسانی خواهد داشت و ایمنی محل کار به دلیل کاهش نیاز به کار های دستی بهبود زیادی می یابد. می توان گفت که این تاور کرین جدید تقریبا بدون خرابی است و در زمینه نگهداری نیاز به حدتقل میزان نگهداری دارد. این جرثقیل به طرز راحت تری نسبت به مدل های دیگر می توان حرکت داد. استفاده از این تاور کرین های خود مونتاژ به راحتی کارگران کمک بسیار زیادی می کنند.

این وسیله توانایی قرار دادن مواد و  وسایل را در هر نقطه از محل کار از جمله داخل ساختار های ظریف دارد و نیاز به انجام فعالیت های دستی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و به صفر می رساند. از جمله مزیت های مهم دیگر این وسیله می توان به مزایای زیست محیطی اشاره کرد. این وسیله برق کمتری مصرف می کند و نیاز کمتری به استفاده از سوخت دارد. در نتیجه می توان گفت این وسیله حویباری از سوخت را به راه نمی اندازد. اما ببینیم عیب این وسیله خاص و تاور کرین خود مونتاژ چیست؟! شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین معایب این وسیله و به عبارتی دغدغه مهم استفاده کمتر از نیروی انسانی باشد که ممون است باعث بیکاری عده ای از کارگران شود.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

13 + 6 =